Informace
Jsme domovem:
670 povídek
od 235 autorů
z 765 registrovaných.

Diskuse je na našich stránkách Potter Web CZ

Komentáře pro Mary Sue projekt
Komentátor: neviathiel Přihlášený Datum: 07.01.2007 - 14:18 Titulek: Návod k použití Mary Sue

Ano! Brzy dopíšu a přidám pokračování. Ale je mooooc depresívní a temné a ubohá Tessa bude napadána žárlivými spolužačkami, stane se obětí smrtonosných intrik a bude trpět v temné kobce. Připravte si kýbl.

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 07.01.2007 - 13:57 Titulek: Mary Sue chudinka (nedokončeno)

Ta chudinka je perfektní, jen teď zůstávám v nejistotě, jestli se jí vrátí zrak, jestli se jí povede dostat Sisy na stranu dobra a který z těch dvou pánů je jejím pohádkovým princem.

Komentátor: Birute Přihlášený Datum: 06.01.2007 - 19:02 Titulek: Mary Sue chudinka (nedokončeno)

Smrk, dojemné. Znásilnění sem znásilnění tam. Čekala jsem, že tam bude něco jako "a v pátek ji třikrát zabili a pak tančili na jejím hrobě". Já bych se nechala strhnout k nezřízené parodii. Tohle je lepší. Mám dojem, že bys to klidně mohla poslat na nějaké povídkové weby a dostala bys nadšené komentáře, jak je to mocinky krásný a kdy bude pokračování.

 Odpověď autora:

Mrtvola dívky ubohé ve škarpě leží,

mráz čtenáři pro těle hrůzou běží...

Ještě aby:/ 

Komentátor: Aries Anonymní Datum: 06.01.2007 - 17:08 Titulek: Mary Sue chudinka (nedokončeno)

Ale ještě tam chybí slavná svatba. Jinak je to boží :-))))))

Komentátor: alegra Anonymní Datum: 27.11.2006 - 19:17 Titulek: Návod k použití Mary Sue

ha ha presne o mojich zaciatkoch.. ;) ano ked si svoje dielko clovek po case precita,zisti ze spada presne pod ms. ale casom sa to zlepsi... je fajn ze si urobila takyto clanok-aspon viem coho sa mam v pribehoch zriect :D diky moc fakt super!

Odpověď autora: Nejen tvých. Takhle asi začínal leckdo. A to tajemstvích dívčích deníčku ví taky každá svoje...

Komentátor: katulka Anonymní Datum: 01.10.2006 - 12:39 Titulek: Návod k použití Mary Sue

tenhle kvázi článek mi hodne pomohl. moc a moc dekuju autorce za to, že jsem mojí postave mohla konečne vdýchnout "normální" život. teď už vím kde jsem delala chyby a poučila jsem se. takže ješte jednou: DEKUJU.

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 29.08.2006 - 23:07 Titulek: Návod k použití Mary Sue

A kdy budou ty další příklady?

Odpověď autora: Jeden mám rozepsaný, další v hlavě. Až je dopíšu do konce, tak to sem dám.

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 28.08.2006 - 17:12 Titulek: Návod k použití Mary Sue

To víš,  my s dlouhým vedením.... Ale nejdřív jsem to našla v Sithanově sekci, tak jsem váhala, jestli to byl hřích minulosti nebo záměr.

Odpověď autora: No měl to být fór, akorát že mně nenapadlo, že to nebudou slečny z HSS schopné pořádně uvést, aniž bych je musela zkontrolovat. I název je blbě...

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 14.08.2006 - 11:49 Titulek: Mary Sue stíhačka

Dlouho jsem si lámala hlavu, jestli jsi měla někdy v minulosti takový úlet nebo je to jen povedená parodie, dokud jsem neobjevila tvé zmínky o jedné parodii. No, téhle Mary Sue snad nechybí žádný z obvyklých atributů, včetně té Exotiky. Moc pěkná parodie, snad až na to, že u těchhle příběhů si prostě nikdy nejsem jistá, co je míněno vážně a co ne. Podobně na mě působila Pytlákova schovanaka - při prvním zhlédnutí jsem se u toho většinou nudila stejně jako u skutečných slaďáren, podruhé už jsem se dobře pobavila.

Jinak že jsem si vzpomněla na naše předchozí dohadování - MS bývá definovaná různě, v tomhle článku jsou hned tři možné definice, ale tak nějak víme všichni, o co tu kráčí.Odpověď autora: Myslela jsem, že to bude všem jasné, když jsem Stíhačku zařadila do Mary Sue projektu...

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 23.05.2006 - 22:34 Titulek: Návod k použití Mary Sue

Odpovídá, ale mně připadalo, že MS dokonalá je něco, co obsahuje více či méně každá Mary Sue. Vlastně je to takový extrémní případ MS. "Princezna" je zvláštní tím, že se jako MS cítí i ona sama, což platí zdaleka ne u všech těchhle "hrdinek". Anebo je to tím, že mně je nadměrné sebevědomí obzvášť protivné, takže takové bytosti vnímám ještě ostřeji než ostatní Mařeny.

Menší problém je, že se mi zdá, že se v téhle klasifikaci směšují dvě věci. Jestli to dobře chápu, je fenomén Mary Sue záležitost literární postavy. V případě stíhačky nebo vykradačky však může problém spočívat ne v postavě, ale v samotném příběhu. Vím nejméně o jedné povídce, mimochodem příšerné, kde se asi vyskytuje jedna "stíhačka," ale ta osoba je jinak celkem obyčejná ženská, žádná princezna ani bohyně. Je pozoruhodná jen svým vztahem k jisté mužské postavě. Takový případ bych nepovažovala za Mary Sue, protože chybou povídky v první řadě není přemrštěná hlavní postava, ale plytká zápletka ve stylu červené knihovny.

Možná by stálo za to založit o tom téma na fóru....

 Odpověď autora:

Zkus si ten článek přečíst pozorně - ze začátku je uvedeno, co je MS. Nikde jsem nepsala, že je to typologie postav. MS je prostě fenomém. Navíc v kolonce "výskyt" je často uvedeno, že se tyhle typy vyskytují pohromadě. Samozřejmě že každá autorka má svou postavu za výjimečnou - výjimečně schopnou, trpící, krásnou apod. To je znakem MS. Někdy se přidá k postavě dobrá vlastnost skromnost, a tak postava nedává svou výjimečnost najevo.

MS není přímo postava. MS je prostě fenomén, kdy autorka promítne do světa HP sama sebe, své touhy a přání. Když se cítí nedocecěná a obyčejná, nejspíš napíše dokonalou vymyslí jí nějaký příběh. Autorka má totiž dojem, že dokonalá postava musí být bezchybná a velekrásná.

Bohyně zřejmě píšou autorky za podobným účelem - stvořit mocnou postavu, která zvrátí boj dobra a zla na správnou stranu (ať už zlou nebo dobrou).

Když miluje některou postavu z canonu, napíše stíhačku, kde hlavní myšlenkou je to, že hrdinka uloví tu jistou postavu. Nevím, z jakých jiných důvodů by autorka takovou povídku psala. Zářným příkladem je Taťána, její hrdinky mají všechny kaštanové vlasy (samotná autorka je bruneta, ale barvila si je na tuhle barvu) a jsou sexy a věcí co chtějí.

Pokud má všechno, co chce, a pouze blbou náladu, zřejmě napíše chudinku, aby ji mohla nechat trpět. Občas se také z chudinky nečekaně stane šťastná a bohatá dívka. Možná syndrom Neffova prince Dobromila: má vše a chystá se uzavřít domluvený sňatek, s nevěstou se velmi milují a princ přemýšlí o tom, jako by to bylo, kdyby se narodil jako přihlouplý syn podkoního a musel pro svou lásku mnohé vykonat a vytrpět.

No a vykrádačka... s tou jsem v české HPFF setkala jednou dvakrát. Tam zase myšlenkou "díla" bylo to, že "já bych se zachovala jinak".

Doufám, že už chápeš, jak autorka ten článek koncipovala.

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 14.05.2006 - 20:37 Titulek: Návod k použití Mary Sue

Napadá mě ještě jedna kategorie. Mary Sue princezna. Prolíná se s bohyní a stíhačkou, naopak je protipólem chudinky.

Dokonalosti této persony jsou si vědomi všichni široko daleko a ze všech nejvíc ovšem ona sama. Je přijímaná jako prominentka - v některých případech je to dáno už původem a postavením rodiny - a také se tak chová. I když by to autor/ka o ní nikdy nenapsal/a, v zásadě je sebestředná a ješitná. Pokud jí někdo není po chuti, suverénně ho odkáže do patřičných mezí, nejlépe svými extra schopnostmi. Pravidla světa Harryho Pottera pro Mary Sue princeznu existují obvykle jen proto, aby je mohla neustále překračovat.

Princezna představuje sice opak Mary Sue chudinky, někdy se však vyvine právě z ní (zneuznaná a nepochopená dívka se stane rázem hvězdou a podle toho se začne chovat) nebo se v chudinku naopak proměňuje (postihne ji náhlé neštěstí, pád, její krása, moc a obliba si vyberou nějakou krutou daň), pravděpodobně ale jen dočasně.Odpověď autora: Esclarte: Než jsem tenhle článek vyrobila, viděla jsem spoustu typologií MS, a popravdě řečeno tohle rozdělení asi nejvíce odpovídá realitě. Autorka článku se věnuje MS ve fanfiction obecně. MS princezna by byla jen kategorie navíc - samozřejmě, že se ty kategorie prolínají dohromady a existují opravdu vypečené MS, které jsou kombinací všech. No a ta princezna podle mě odpovídá MS dokonalé.

Komentátor: sir Thomas Stanley Přihlášený Datum: 14.05.2006 - 11:11 Titulek: Mary Sue stíhačka

Konečně jsem se dozvěděl, co znamená mary sue/Mary Sue. Teď jsem ale na vážkách, zda je má postava sira Stanleye ms či nikoliv. Mohu se jen uklidňovat tím, že u něj převažují záporné vlastnosti.

Komentátor: Lunkvil Přihlášený Datum: 13.05.2006 - 17:57 Titulek: Návod k použití Mary Sue

Ale, ale. Musím Ti výslovně připomenout, že mary sue se píše s malými písmeny:o)

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 12.05.2006 - 22:57 Titulek: Návod k použití Mary Sue

Dobrý rozbor, skoro do vyčerpání. Ale nesouhlasím úplně se vším. Nevyznám se ve ff zas tak moc, ale myslím, že se ty kategorie Mary sue hodně prolínají. A snad každá echt Mary Sue je dokonalá a nadpřirozeně mocná. (Pokud za Mary Sue neoznačíme každou krávu, která užene Snapea, Draca nebo jiného žádoucího pána z hp světa.) Vykrádačka je zase tak specifická postava, že už podle mě náleží někam jinam.

Nápad je to dobrý, ale obávám se, že dokonalé úchvatné hrdinky se budou vesele množit dál.

Komentátor: Corny Přihlášený Datum: 12.05.2006 - 12:58 Titulek: Návod k použití Mary Sue

:D:D:D Já jdu okamžitě smazat jednu povídku:D:D Ale budiž mi útěchou, že má nová postava je nejen ošklivá a protivná, ale i nafoukaná :D Ale definice  MS chudinky, MS bohyně, MS vykrádačky, MS stíhačky a MS dokonalé je fakt bezvadná!