Informace
Jsme domovem:
670 povídek
od 235 autorů
z 772 registrovaných.

Diskuse je na našich stránkách Potter Web CZ

Komentátor: Aries Anonymní Datum: 10.02.2007 - 18:44 Titulek: Kapitola 1

Díky za uznání, nezapomeň se přijít podívat taky do Budče, tam se ti bude určitě líbit

Komentátor: Jane Sofron Přihlášený Datum: 27.01.2007 - 17:25 Titulek: Kapitola 1

Svatý Albisi, odpusť, že jsem se na toto geniální pojednání dostala až dnes!

Aries, klobouk dolů před tebou. Je to naprosto dokonalé. Dámy, obdivuju vaše badatelské úspěchy! :-)))

 

Komentátor: Aquila Přihlášený Datum: 02.10.2006 - 14:52 Titulek: Kapitola 1

Trochu legrační je, že universitní absolventy - mágy oslovují podle některých zdrojů (Sapkowski - Narrentum) jako Toledo, tedy že významnou katedru nebo fakultu magických věd měla mít právě universita v Toledu...


Odpověď autora: Město tří kultur Toledo  "nemělo mít" ale skutečně mělo  významné středisko orientální vědy a umění včetně magie. Mimo jiné žil v Toledu taky jeden rabín, co stvořil golema, jak oni už to tak mají ve zvyku. Už jsme začaly uvažovat o tom,  že  otevřeme pro Budeč taky  rubriku "svět a my" nebo něco v tom smyslu. Materiálu je tolik, že je nezbytně nutné dělat selekci, a pak mě mrzí, co zajímavých věcí ještě vypadlo. Nechceš se dát do spolku a trochu s tím píchnout?

Komentátor: Aries Přihlášený Datum: 29.09.2006 - 17:20 Titulek: Kapitola 1

Dojatý potěšeník, konečně mi zas jednou někdo nevynadal :-)

Doufám , že tě brzo uvidíme i na budečských stránkách .

http://www.budec.net/

Zatím tam toho moc není, protože drtivá většina badatelek dneska paří, ale jestl inadšen ívydrží, máme do penze co dělat :

 

Komentátor: Malabron Anonymní Datum: 29.09.2006 - 17:10 Titulek: Kapitola 1

Oči třeštík, pochvalně vzdychajík. Nenapadlo mě, že mohu na HP ff narazit na něco takového. Dokonce jsem si to i vytiskla, což běžně nedělám. Budči i Múzám zdar!

Komentátor: Aries Přihlášený Datum: 26.09.2006 - 20:10 Titulek: Kapitola 1

Sámo není špatný nápad. Mohla bych ho  vsunout mezi 3.  a  4. kapitolu. Podívám se, jestli se dá nějaká souvislost se školou v Budči najít

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 26.09.2006 - 17:55 Titulek: Kapitola 1

To vypadá docela přijatelně. Ale když už se tu řeší ta prehistorie, tak mě napadá, co takový Sámo? Toho bych docela i brala jako kouzelníka a možná to dokonce byl původně Kelt (Galoříman). Příběh nějakého franckého kupce, který jen tak přišel ke Slovanům, stal se jejich hlavním náčelníkem a porazil Avary i Franky je z tohohle hlediska docela podezřelý. A pokud bys s tím chtěla něco dělat, je o něm např. přehledný spis M. Lutovského Sámova říše.

Komentátor: neviathiel Přihlášený Datum: 21.09.2006 - 13:35 Titulek: Kapitola 1

Odpovídat se dá pouze na komentáře přihlášených (netuším proč).

Budeč piš latinsky klidně se Č. Určitě se takhle píše internacionálně - proč jinak by svět psal fyzika Čerenkova s Č (ačkoliv ro byl Rus).

Nechtěla bys dát do Burzy nápadů pár námětů z historie jako inspirace autorům, kteří chtějí psát o Budči? Budečská sekce je zoufale chudá.

Vivat Budeč, nechť vzkvétá! Odpověď autora:

No a co jako myslíš, že  se tady snažím dělat :-)

Ale nemůžu lidem navrhovat, aby napsali něco  o čarodějnických procesech v 17. století, když jsem k tomu ještě sama nedošla, že jo :-)

Komentátor: Aries Přihlášený Datum: 13.09.2006 - 19:12 Titulek: Kapitola 1

Aquila:

Už mi zase nejde odpovídat normálně.  Přiznávám se bez mučení, že o Trojmezní hoře slyším poprvé. Nemáš nějaký použitelný odkaz nebo tip na literaturu, kde by byly bližší informace? Začala jsem už přemýšlet o tom, že magická místa mimo Budeč by bylo skoro téma na další seriál

Komentátor: Aquila Anonymní Datum: 13.09.2006 - 15:28 Titulek: Kapitola 1

Ještě chybí mezi magickými místy Trojmezní hora...

Komentátor: Aquila Přihlášený Datum: 12.09.2006 - 17:52 Titulek: Kapitola 1

Nechci se ti do tohohle díla příliš míchat, ale podle antických záznamů bylo v době konce západořímské říše koncem pátého století v držení germánských kmenů. O Slovanech se mluví až o dost později v záznamech Východořímské říše. Je sice možné, že mohli tyhle národy přehlédnout, ale nějak se mi to nezdá... Pěkně předělaného Jiráska napsal Slovák Juraj Červenák - Černokněžník - Vládce vlků, Radhostův meč.


Odpověď autora:

Já o Germánech vím, je pravda, že jsem je zmínila jen tak letmo, v každém případě  dějin Budče se příliš nedotkli. Chystám teď shrnutí po ukončení prvního bloku s přehledem mudlovských archeologických objevů . Časovou osu najdeš tady

http://fankjub.kvalitne.cz/osa1.htmlOdpověď autora: Jo, ale kdyby ses přece jen chtěl míchat a měl něco, co souvisí s dějinami magie u nás a co mi uniklo, tak budu jen ráda. Tohle je kolektivní dílo a všechny dobré nápady se hodí

Komentátor: Aries Anonymní Datum: 23.05.2006 - 19:34 Titulek: Kapitola 1

Esclarte:  Z Kosmova líčení, který měl k těm dobám  blíž, dost jasně vyplývá, že žádná dívčí válka opravdu nebyla. Dalimila jsem pominula, možná je to chyba, ale závěr by byl v každém případě stejný. Neklan rozhodně nebyl bezvýznamný a Hostivít taky ne. O Neklanovi  bude příští kapitola

Komentátor: Mathilda Přihlášený Datum: 07.05.2006 - 22:07 Titulek: Kapitola 1

Aveva: já se v tom zas tak nevyznám, jenom o tom dokážu dlouho kecat :)) Navíc jsem celkem nedávno o nejasnostech okolo vraždy Ludmily četla, takže informace mám v hlavě ještě relativně čerstvé, jinak bych se asi taky musela poptat po všech čertech. A taky mě Drahomíra náhodou zajímá už od třetí třídy, kdy nám paničelka říkala, že ona byla zlá, zatímco Ludmila hodná, a já jsem tomu nechtěla věřit, protože Ludmila je tak hnusný jméno :-D

Aries: Tak na historické veletoče se jako správný humáč* moc těším.

K výzkumnému týmu se připojím ráda, jen si nejsem jistá, jestli jsi mě na základě mého zapáleného komentáře na obhajobu Drahomíry trochu nepřecenila :) O ranou historii české země jsem se začala trochu víc zajímat teprve nedávno a prakticky jsem se zatím dostala jen k Václavovi a Boleslavovi, páč já nerada církev a snažím se jí dokázat, že svatořečila špatné lidi :) Navíc o Budči toho moc nevím - jenom jsem párkrát nahlédla do Útěků a znám zlomky z diskuze - musela bych si doplnit vzdělání.

Ale pokud na to budou moje znalosti stačit, mile ráda vypomůžu. Taky případně můžu posloužit, bude - li potřeba přečíst nějakou literaturu a udělat výcuc (jsem studentka, vycucávám pořád:) a nezapomínám na osobní prospěch, protože z dějepisu za rok maturuju, takže mi to vůbec neuškodí).

Ještě mě napadá, že kdybyste potřebovali radu od skutečného šíleného historika, přetlumočím dotazy mému profesorovi na dějepis - neznám nikoho, kdo by měl (nejenom) v historii takový rozhled jako on. Toho se zeptáš, jestli je pravda, že měl Nero chlupatej zadek a on ti k tomu ještě udělá přednášku o délce, barvě a kvalitě těch chlupů. A také je vždycky rád, když se ho někdo na něco zeptá, protože jsem ještě nebyla svědkem toho, že by na nějakou otázku neznal odpověď. Takových profesorů už je dneska pomálu. 

icq:  279-238-467. Kdybych se zdála dlouho offline, tak na mě zakřič, možná jsem jenom invisible:)

Komentátor: Aries Anonymní Datum: 07.05.2006 - 18:55 Titulek: Kapitola 1

pro Mathildu:

Já vím :-) A taky je mi sympatičtější Drahomíra. Ta první kapitola vznikla na základě společné diskuse  a Drahomíru jsme tam zamíchaly hlavně proto, že jsme potřebovaly Zmijozlovy předky. Ale souhlasím s tebou, o náboženství jak otakové opravdu tolik nešlo, jako vždycky šlo o moc. Od té doby, co Kroka napadlo oddělit školu jako přirozené kouzelnické centrum a středisko  řekněme světské moci, byly z toho samé problémy. K otázkám okolo Drahomíry se ještě vrátím podrobněji a samozřejmě tohle vezmu v úvahu, případně pak ten úvod trochu poopravím, ale te´d jsem teprve někde u dívčí války a navíc čekám na Avevu, protože bych se nerada rozešla s jejími Útěky. Ale něděs se, historických veletočů bude ještě víc. Mimochodem, mám dojem, že se právě objevil šílený historik, kterého jsem před časem sháněla. Nechtěla bys mi dát na sebe kontakt pro případné konzultace? A zapojit se do výzkumného týmu akce Budeč? Byla bych ráda. icq  313 883 767.

pro Avevu: bitva na Turském poli jinak známá jako Lucká válka. to bude masakr, už se na to těším, podle toho, co jsem se dočetla v moudrých knihách, byla bitka na ministerstvu kouzel proti tomuhle jen takové nevinné pošťuchování

Komentátor: Aveva Anonymní Datum: 07.05.2006 - 18:39 Titulek: Kapitola 1

Tedy je to trochu hloupé, komentovat komentář, ale nedokážu odolat :o)

Mathildo, kdybych věděla, že se v tom takhle vyznáš, tak jsem nemusela shánět podklady po všech čertech a zcela jednoduše jsem si vyžádala informace u tebe. Víš, co bych ušetřila času?

A jen tak mimochodem, taky mám radši Drahomíru :o) 

A ještě jedna otázka pro Aries: Která magická bitva vlastně byla největší na našem území?  Vrtá mi to hlavou a nedá mi to spát, tak měj trochu soucitu a prozraď mi to :o)

Komentátor: Mathilda Přihlášený Datum: 07.05.2006 - 17:41 Titulek: Kapitola 1

Au, au, tak nejdřív mi Drahomíru pohanili kronikáři a teď i ty ;(

Co se týče Drahomířina náboženského vyznání - s největší pravděpodobností konvertovala ke křesťanství už během  manželství s Vratislavem, protože v době převratu, po kterém se chopila vlády, už byla křesťankou. Jako pohanka by jinak těžko získala podporu z řad českých knížecích předáků, kterou nezpochybnitelně měla. Mimochodem, ohledně křesťanství si Ludmila s Drahomírou nemají moc co vyčítat, v Kristiánově legendě je zmínka, kterou novodobí historikové vykládají tak, že Ludmila v mládí vyznávala pohanské kulty a štědrou mecenáškou křesťanství se stala až po svatbě. O tom však kronikáři mlčí, protože - co si budeme povídat - za zády jim stála křesťanská ideologie, které se to nehodilo do krámu. Kroniky se k Drahomíře možná zachovaly nespravedlivě a ve světle historických faktů, která dnes můžeme porovnat s informacemi v kronikách (například kauza sv. Václav vs. Boleslav I. "Ukrutný" - v tomhle případě mě dokonce přepadá chuť zahrát si na Koniáše) se dá možnost, že kronikáři v případě Drahomíry prostě tak trochu kecali, považovat za pravděpodobnou.

Nicméně, vražda Ludmily neměla ani tak náboženský motiv, jako spíš motiv politický. Ludmila chtěla po smrti manžela a synů pokračovat v přemyslovské politice, která by se dala popsat jako politika ústupků vůči německým panovníkům, a hlavně dál podporovala posilující německý křesťanský klérus. Ani jedno se Drahomíře nezamlouvalo - zdá se, že měla v té době ještě celkem utopickou ideu českého státu nezávislého na libovůli německých panovníku (za života Drahomíry to snad byl Jindřich Ptáčník), o což se později pokusil i Boleslav I. (zatímco jeho svatý bráška raději cpal peníze do církve a do placení tributu - kam teda mimojiné cpal i voly, že ano :-D).  Druhá věc - podpora latinských kněží - byla Drahomíře evidentně taktéž proti srsti, protože část z nich vypověděla ze země. Z toho taky zřejmě vznikla ta šuškanda o jejím pohanství - jenže ona vyhostila jen ty kněží, kteří stáli  při Ludmile (což je naprosto pochopitelné) a navíc  prostě a jednoduše dávala přednost slovanským kněžím, ke kterým měla - nejen jazykově - blíž.

A ještě si dovolím takovou malou drzou (a nejen mou, podotýkám) teorii o zavraždění Ludmily: Drahomíra taky k její vraždě vůbec nemusela dát příkaz. Tunna a Gommon začali ztrácet podporu své paní a vliv, který na ni jakožto velitelé jejích vojáků do jisté míty měli, a tak se rozhodli pro akt, který by jim dřívější postavení vrátil. Ludmila představuje stále pro Drahomíru nebezpečí (nebyla tak pasivní, jak se nám legendy snaží namluvit) a Drahomíra ji navíc nesnáší (znova podotýkám, že to nemuselo být z náboženských důvodů, ale prostě obyčejný vztah snacha - tchýně :) ) . A tak jednají na vlastní pěst, jsou to velitelé družiny, takže jim nedělá problém přesvědčit ostatní vojáky, že plní rozkaz své pání. Ludmilu zavraždí, jenže Drahomíra se na to netváří tak, jak si představovali, a místo předpokládané odměny se dočkají popravy. Před kterou se pokusí uniknout - podle kronik bez úspěchu, podle vás do močálů, takže budeč... teda budiž :)

Samozřejmě existuje možnost, že Drahomíra se rozhodla pro jejich likvidaci ne, aby je potrestala za vraždu Ludmily, ale aby se zbavila svědků. 

Co se týče kostelíka sv. Michala (?), který nechala po Ludmilině smrti postavit, nemusí se jednat o výčitky svědomí, ale o pokus dokázat, že s její vraždou skutečně neměla nic společného. Ale určitě si nemyslím, že je to důkaz, že křesťanství přijala ze strachu před trestem božím kvůli vraždě Ludmily. (Navíc si nejsem jistá, jestli tenhle čin vůbec považovala za něco špatného, když v té době to byl obvyklý postup v mocenských bojích). 

Toť snad vše. A na závěr ještě musím ocenit práci, kterou ti tohle muselo dát a poděkovat za zajímavý podnět k diskuzi :)  A ano, nezdá se ti to, mám radši Drahomíru než Ludmilu ;)

Komentátor: sir Thomas Stanley Přihlášený Datum: 06.05.2006 - 12:06 Titulek: Kapitola 1

Naprosto skvělé, konečně někdo kdo se také věnuje dějinám kouzel.