Informace
Jsme domovem:
670 povídek
od 235 autorů
z 770 registrovaných.

Diskuse je na našich stránkách Potter Web CZ

O číslech od Sothis Blue
[Komentáře - 14] Tisk
- Velikost písma +
Autorská poznámka:
Tuhle úvažku jsem psala já a je to tedy můj názor, ne nutně obecná pravda. Pokud nesouhlasíte nebo ji chcete upřesnit, vyjádřete se v komentářích, budu jenom ráda.

Harry vyskočil z 4sloupkové postele, profrčel klubovnou na 2. stranu, seběhl 7 pater a během 40 vteřin se vyřítil na hřiště, kde už se jeho 6 spoluhráčů rozcvičovalo se 3 ze 4 famfrpálových míčů.
Ta věta je technicky v pořádku.
Doopravdy je.
Jen po stránce stylistické je to noční můra.

Čísla je většinou lepší vypsat slovem. Zejména to platí pro jednoduchá čísla v běžných situacích: Čtyři kluci. Pět schodů. Dvanáct jablek. Tři tisíce let. Většina čísel, která kdy v povídkách napíšete, je tenhle případ.
Ciframi se hodí psát složité počty a údaje technické povahy: Prodalo se 23 458 vstupenek. Trezor číslo 711. 179 centimetrů. Zobí 4. Roku 1965. Letopočty se prý mají takhle zapisovat vždycky a bez vyjímek.
Někdy je to sporné. Má slečna Bonesová dveře číslo osm, nebo dveře číslo 8? Ukazují Dudleyho digitálky 11 hodin 52 minut, anebo radši jedenáct hodin a dvaapadesát minut - nebo se s tím nebudu mazat a ukazují jednoduše 11:52? Ale to si přece spisovatel musí umět vyřešit.
Varujte se slepenin čísla se slovem, jako je ta 4sloupková postel nebo 16letá holka. Podle pravidel se to smí, ale vypadá to příšerně. (Co se ani podle pravidel nesmí, je přidělávat na čísla koncovky: povídka je správně přístupná od 12 let.)
Poznámka na závěr: Čísla jako čísla v přímé řeči vypadají ještě o něco hůř než v pásmu vypravěče. „Je 11:52," Dudley neřekne. Číslice se totiž nedají vyslovit a každý čtenář to ví.
Ne, nebyla to úplně poslední poznámka. Ještě chci říct, že tvar dvěmi neexistuje. Ani jako nespisovný, a spisovný už vůbec ne.

Do okénka povinně napište číslicemi třista šedesát pět
Okénko 

Poznámka: Můžete zaslat hodnocení, komentář nebo obojí. Nezapomeňte na okénko.