Informace
Jsme domovem:
670 povídek
od 235 autorů
z 771 registrovaných.

Diskuse je na našich stránkách Potter Web CZ

Komentáře pro O číslech
Komentátor: Sothis Blue Přihlášený Datum: 03.12.2007 - 16:13 Titulek: O číslech

Davee, jak už jsem tu jednou říkala – tohle ze mě vyletělo, když jsem několika autorům těsně po sobě psala do komentáře přesně totéž. Máš pravdu, že to není ani jedinej, ani nejčastější, ani nejhorší nešvar. Jinak za chválu děkuju a s psaním povídek nekončím. 

Komentátor: Tess Přihlášený Datum: 03.12.2007 - 15:18 Titulek: O číslech

Čtyři minuty po půlnoci...

Za pomlčkou a před uvozovkami mezera není. Pomlčka je oddělena mezerou od slova, uvozovky nejsou slovo. Není tedy důvod je oddělovat mezerou. Je-li pomlčka součástí slova nebo slovního spojení ;), mezerou ji také neoddělujeme. Tak pravil Korektor.



Odpověď autora: Už to vím, ale děkuju.

Komentátor: Davee Anonymní Datum: 02.12.2007 - 20:23 Titulek: O číslech

halelujah! tahle technická poznámka mi mluví z duše! díky za ni. I když musím říct, že spíše  než na těchto stránkách se se zmiňovaným mučením češtiny setkávám v našem světě. (tady to mnohem častěji odnáší shoda,  či  spíše neshoda, přísudku s podmětem - to ale není tvůj případ :-)

P.S. Sothis Blue - zhltla jsem vše co je tu od tebe dostupné a moc se mi to líbí. doufám, že se ještě dočkáme nějakých příspěvků!

Komentátor: Sothis Blue Přihlášený Datum: 06.09.2006 - 00:14 Titulek: O číslech

Danae, díky moc. Já jsem si zas vzpomněla na Bilbovo „ale -", na které nebyl čas, takže tím je provedeno i ověření z nezávislého zdroje. (Aneb jak je důležité položit někomu otázku, aby si člověk vzápětí uvědomil odpověď.) Zahájila jsem postupné opravování, protože to mám samozřejmě všude blbě.

Jinak k těm číslům. Mám pocit, že spíš než absolutní hodnota má význam to, čemu jsem z nedostatku lepších výrazů řekla složitost - přesným pojmem jde v podstatě o počet platných cifer. Nebo se to dá brát jako počet slov, která jsou potřeba. Taková miliarda je sakra velké číslo, ale zkus si to napsat v cifrách, jak elegantně to bude vypadat. (Teď mi řekneš, že miliarda už skoro ani není číslo, ale spíš takový veliký žok něčeho. Jako třeba hromada. Ten pocit mám taky.) - A samozřejmě souhlas s tím, že je rozhodující, jak se to číslo má vnímat. To je ta běžná situace versus technický údaj.

Připadá mi, že i když jsem se tu konečně dozvěděla, jak se správně dělá interpunkce u přímé řeči, je tenhle článek jinak absolutní propadák. Vypadá to, že si ho přečetly přesně ty, co něco takového ani v nejmenším nepotřebují, zatímco ti, kvůli kterým jsem to psala, mě vesele ignorují. No, možná jenom mlčí. Hej, lidi! Jestli se vám něco nezdá, řekněte to. Hádejte se se mnou. Kývnout a myslet si svoje je špatná reakce, tím se nic nevyřeší!

Komentátor: nevi Anonymní Datum: 02.09.2006 - 22:46 Titulek: O číslech

Taky hádám, že to bude takto: slovo -". akorád word tam dělá spodní uvozovku.


Odpověď autora: Dík. Mimochodem, všimla jsem si, že jsem dostala stužku, což mě ohromně těší. Jenom mám dojem, že ses asi přeťukla o řádek, protože se mi objevila u povídky Přitlač a já naprosto nechápu, co tam dělá. (A Word je prostě... Word.)

Komentátor: Danae Anonymní Datum: 01.09.2006 - 21:56 Titulek: O číslech

Všechno zpět - tedy skoro...

Hledejme v Potterovi, tam to všechno je, protože český překlad pomlček - zámlček užívá zhusta a rád. Aneb Aries má pravdu: slovo mezera pomlčka uvozovky: "

Totiž... máš -" Hermiona se tvářila ještě nejistěji než předtím. (HP a FŘ s. 674) 

Uf to jsem se poučila. 

 

 

Komentátor: Danae Anonymní Datum: 01.09.2006 - 15:09 Titulek: O číslech

Dokdy slovní číslovky a od kdy čísla, to je zapeklitá otázka - a především stylistická. V jedněch novinách (což je pochopitelně jiný než umělecký text) měla korektorna zásadu "do dvacítky slovy, od dvacítky čísly". To ovšem souvisí s tím, jak má čtenář číslo vnímat: zda jako přesnou informaci (voleb v obci se zúčastnilo 547 osob), či jako součást textu (mohl být starý snad pět set let! ).

Pro literární text se s tvými návrhy ztotožňuju. Co se týče oné pomlčky u přerušené řeči, dle mého názoru se jedná o typografické řešení přejaté z angličtiny a řídí se tedy anglickými pravidly: bez mezer z obou stran.
 

Komentátor: Aries Přihlášený Datum: 30.08.2006 - 23:19 Titulek: O číslech

Ok, tak se zkusím na tu pomlčku ještě poptat. Ale skoro si myslím, že mám pravdu a že tam ta mezera není. Snažím se si vzpomenout, jestli jsem to vůbec někdy viděla. Napadá mě jen jedno literární dílo, ale tam zas autor rafinovaně nepoužil uvozovky

Komentátor: Aries Přihlášený Datum: 30.08.2006 - 18:50 Titulek: O číslech

Aha, neměla jsem tušení, že přímé odpovědi na komentáře jsou možné, jen když se  komentující přihlásí. já myslela, že to tady jen tak jako přeskakuje. Ameriku objevujík.

S tou pomlčkou je to dost zapeklité. Pravidla nemám, tak střelím od boku:

"Myslíš, že -" 

Tedy uvozovky těsně za znaménkem, jako v případě kteréhokoliv jiného. Jinak v případě pochybnosti doporučuju použít raději tři tečky, kde je to jasné .



Odpověď autora: Nechci tě urazit, díky za radu, ale střelit od boku si můžu sama, chtěla jsem spíš slyšet, co říká nějaká autoritativní směrnice, jestli to někdo ví. Tři tečky jsou fajn, ale znamenají bohužel něco trochu jiného - jako že ten člověk domluvil nějak do ztracena, ne že ho něco najednou utnulo. Pravidla fikaně řeší uvozovky a pomlčku zvlášť a možnost jejich kombinace naprosto ignorujou. Humpf. Musím na to někdy myslet, až si budu číst. Jenže jak se znám, zase se propadnu do příběhu... což je vlastně dobře, akorát odpověď se nedozvím.

Komentátor: Sothis Blue Přihlášený Datum: 30.08.2006 - 15:35 Titulek: O číslech

Aries, škoda, žes nekomentovala přihlášená, abych ti mohla pohodlně odpovědět a dívat se při tom na tvůj vzkaz.

K doporučení sosáckých pravidel se připojuju. Některé body mi sice přijdou diskutabilní, ale většina je pevná nejmíň jako dobře slisovaný pískovec a rozhodně je to dobrá potrava pro zamyšlení.

Esclarte, myslím, že nejčastější a zároveň nejodpornější chyba je to dvěmi. Když někdo napíše, že Rema trápily prázdninové úplňky, které musel trávit bez svých třech kamarádů, tak je to sice nespisovně, ale česky. Na rozdíl od dvěmi, což je takzvaně hyperkorektní, čili špatný tvar použitý v přehnané snaze o správnou spisovnost. Ten nemá místo opravdu nikde.  

K těm žádostem o přímou řeč: Tohle ze mě vyletělo, když jsem několika autorům po sobě psala do komentářů, ať to nedělají, a začla jsem se bát, aby mi od věčného opakování téhož neupadly pracičky. S přímou řečí dělá hodně lidí hlavně tu chybu, že neodsazujou řádky (anebo odsazujou, když nemají). Jinak v tom každý voře něco jiného, jednomu chybí nebo přebývají mezery, druhý plete pořadí uvozovka/znamínko na konci věty, třetí nezná uvozovky dole, čtvrtý dělá uvozovací větě za promluvou velké písmeno, pátý staví uvozovky z apostrofů a šestý netuší, že při navazování uvozovací věty má vyměnit tečku za čárku (než jsem začla číst amatérské povídky, netušila jsem, kolik různých chyb v uvozování přímé řeči je vůbec možné udělat). Jestli se k tomu někdo nedokope za mě, možná se někdy i odhodlám, ale nejdřív musí někdo poradit mně.

Pomlčka se, jak známo, odděluje z obou stran mezerou. Pomlčkou se taky naznačuje náhle přerušená řeč. A teď mi řekněte, má se, anebo nemá mezi pomlčkou a závěrečnou uvozovkou dělat mezera?

Co je správně?

Ron se tvářil pochybovačně. „Myslíš, že - "
„Pohni!" zařval Harry.

anebo

Ron se tvářil pochybovačně. „Myslíš, že -"
„Pohni!" zařval Harry.

Poraďte mi, prosím. Maminka to nedokáže.

Jinak mé doporučení, jak se naučit uvozovky a všeliké podobné záludnosti, zní: Lidé, čtěte!



Odpověď autora: Šmarjá, co se to stalo, to hnusné dvěmi bylo přeškrtnuté!

Komentátor: Esclarte Anonymní Datum: 29.08.2006 - 21:00 Titulek: O číslech

Já bych snad ještě poprosila o skloňování číslovek. V tom se dělají hodně často chyby.

Jinak moc dobrý nápad.

Komentátor: nevi Anonymní Datum: 29.08.2006 - 19:49 Titulek: O číslech

Nechceš v další kapitole napsat o uvozovkách a podobně? Jestli vycházíš z pravidel českého pravopisu, dám ti na to označovač.


Odpověď autora:

Ona je to spíš estetická záležitost, a o tom se v pravidlech nepíše. Těch pár kategorických tvrzení (o koncovkách a o dvěmi) je ve shodě s tím, co se píše buď v Pravidlech pravopisu, nebo na stránkách Ústavu pro jazyk český, kde jsou trochu míň struční, i když se přiznám, že pramenem, který jsem opravdu využila, je spíš soupiska typografických pouček, kterou si máti přinesla z práce (odtamtud je taky ta věc o psaní letopočtů). Na dvou místech se dokonce od pravidel odchyluju: za prvé je to slovo „výjimka", o kterém tvrdím, že je nemožně zastaralé, jestli vůbec někdy bylo moderní, a za druhé rozdělení hodin a minut dvojtečkou - podle Pravidel pravopisu tam totiž patří tečka, což jsem ale snad v životě neviděla a kdyby se mi to přihodilo, nejspíš bych ji ve svojí naivitě považovala za desetinnou. Jinak jsem vycházela částečně z těch máminých pouček o sazbě (něco o vypisování čísel slovem tam bylo) a hlavně z pocitu nelibosti, který se mě zmocňuje při čtení některých textů. Toho kdyby nebylo, všecky směrnice bych hodila do ohně.

Komentátor: Aries Anonymní Datum: 29.08.2006 - 12:59 Titulek: O číslech

A ještě si dovolím doporučit tyto rady a tipy:

http://www.sosaci.net/prav.htm 

Komentátor: Aries Anonymní Datum: 29.08.2006 - 12:57 Titulek: O číslech

To není špatný nápad začít zveřejňovat rady pro formální zpracování textu, může to být užitečné.

Přimlouvala bych se taky  za návod, jak správně používat interpunkci v přímé řeči. Vůbec nevadí, že visí snad všude, podle toho, jak některé povídky vypadají, ho lidi stejně nečtou, takže čím víc míst, kde na něj náhodou narazí, tím líp. Další kámen úrazu jsou  velká písmena (časté anglicismy).